Faculty and lecturers
Teaching staff
Faculty emerit
- Elmer Beal—Ethnology, anthropological theory, traditional music
- Rich Borden—Psychology, human ecology
- JoAnne Carpenter—Art history, architectural history, painting
- William Carpenter—Creative writing
- Steven Katona—Biology
- Anne Kozak—Writing
- Susan Lerner—Visual arts
- Isabel Mancinelli—Ecological planning
- Ernest McMullen—Drawing & painting, two-dimensional design, ceramics
- Steve Ressel—Biology
- Davis Taylor—Economics
- John Visvader—Philosophy
Lecturer emerit
- Candice Stover—Writing & literature
Adjunct instructors
2023–2024 Academic Year
- Thiago Altair—Physics I: Mechanics and Energy; Chemistry I
- Abby Barrows—Human Ecology Lab in Ōsakikamijima
- Ronald Beard—College Seminar: Practical Skills in Community Development
- Michael Bennett—World Percussion
- Ryan Blotnick—Jazz Ensemble
- Scott Braddock—Geology of Mt. Desert Island; Geology of National Parks; Earth Systems; Glaciers and the Landscape
- Peter Breslow—Audio Journalism: Reporting, Producing, Storytelling
- Emma Brodeur—Psychology, Religion, Ethics, Love
- Matthew Carroll—Fire: Science, Policy and Practice
- Caroline Cotter—Introduction to Songwriting
- Saffronia Downing—Introduction to Ceramics; Hand-Built-Pots; Making Art: Effort, Resilience, Persistence
- Annika Earley—The History of Making Prints
- Pamela Gagnon da Silva—Introduction to Feminist Therapy: Practices and Principles
- Richard Hsu—Chamber Music
- Franklin Jacoby—Introduction to Philosophy of Mind; Philosophy of Science: Reason, Truth, and Reality; Our Life with Words: Philosophies of Language
- Sarah Kheireddine—Organic Chemistry II; Introduction to Catalysis
- Dennis Kiley—EcoPsychology for Healing, Health, and Resilience
- June Kim—Introduction to Photography
- Galen Koch—Navigating Change: History, Place, Stories
- Andrea Lepcio—Dramatic Writing for Stage and Screen
- Heather Lyon—The Stitched Mark: Contemporary Embroidery
- Richard MacDonald—Ornithology
- Megan MacGregor—Queer Archives: People & Processing
- Kreg McCune—Ceramics I
- Adam McLean—Teaching and Learning Music in Human Ecology
- Hiromi Nagao—Human Ecology Lab in Ōsakikamijima
- April Nugent—Organic Poultry Practicum
- Ramasubramanian Oruganti—Gandhian Economics and Green Entrepreneurship
- Jill Piekut—Queer Archives: People & Processing
- Ross Pike—Graphic Design Studio I: Visual Communication
- Kendra Rand—Public Speaking Workshop
- Dani Robbins—Beginning Contemporary Dance Technique; Sourcing the Body: Disability as Human Ecology; Dance Improvisation Ensemble
- Jennifer Rock—Communicating Science
- Kelley Sanborn—Supporting Students with Disabilities in the Regular Classroom
- Matthew Shaw—Documentary Video Studio; Contemplative Media Practice; Advanced Documentary Studio
- Hillary Smith—Navigating Change: History, Place, Stories
- Natalie Springuel—Marvelous Terrible Place: Human Ecology of Newfoundland
- Christina Spurling—Chamber Music
- Toby Stephenson—Working the Sea
-
Kristy Summers—3D Studio: Introduction to Three-Dimensional Art and
Design - Steve Thomas—Wood, Stone, and Steel: Building to Learn
- Stephen Wessler—Hate Crimes in the Contemporary US and Europe; Genocide, Resistance, Response and Reconciliation